Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Flavonoidy patří mezi důležité látky s antioxidačními účinky. Hrají významnou roli v prevenci chronických onemocnění, jako jsou cukrovka, osteoporóza a kardiovaskulární choroby, snižují krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi. Jaké jsou nejbohatší zdroje flavonoidů?

Kakao

Kakao, to skutečné bez přidaného cukru a chemikálií, obsahuje mnohem více flavonoidů než většina jiných rostlin. Kombinací obsažených flavonoidů je zcela jedinečné. Pražením kakaových bobů, přidáním chemikálií a cukru při výrobě čokolády se však účinky kakaa snižují na minimum.

Čtěte také: Co jsou to flavonoidy a jak působí na naše tělo

Lesní plody

Borůvky, ostružiny, brusinky, maliny, jahody. Každé obsahují specifický koktejl flavonoidů, proto je dobré jejich konzumaci střídat.

berries

Platí zde jednoduché pravidlo: čím víc tmavé a čím víc zralé, tím více flavonoidů obsahuje.

Švestky a ovoce

Nejvíce flavonoidů obsahují, pokud jsou konzumovány čerstvé a se slupkou. Ovoce obecně obsahuje vysoké dávky flavonoidů, ideální je bio kvalita.

ovoce

Ořechy a fazole

Některé ořechy a většina druhů fazolí je bohatým zdrojem flavonoidů. Ideální jsou tmavé fazole, z ořechů pak vlašské, pekanové, kešu a pistácie. Konzumujeme ideálně v bio kvalitě.

Zelenina 

Jednou z funkcí flavonoidů je dávat rostlinám, ovoci a zelenině barvu. Je tak na snadě, že jedním ze základních zdrojů je i zelenina. Bohatým zdrojem flavonoidů papriky, rajčata a cibule. Ze zelených zdrojů např. řapíkatý celer, brokolice a artyčoky.

Čaj a červené víno

Červené víno a čaj jsou odborníky považovány za cenný zdroj antioxidantů. Konzumace v přiměřené míře je prevencí kardiovaskulárních chorob a zpomaluje stárnutí.

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone