Jak správně sedět v kanceláři
Pokud patříte mezi ty, kteří mají své vyhřáté místečko v kanceláři, dobře víte, o čem bude řeč. Sezení osmi až deseti hodin denně vašemu tělu nijak neprospívá a projevy dlouhodobého sezení na sebe nenechávají dlouho čekat: ochabování zádového především bederního svalstva a pokřivení krční páteře. Jak si tedy správně sednout?
Pravidlo pravého úhlu
Základním vodítkem je mít všechny ohyby těla během sezení v pravém úhlu. Začněte u nastavení židle. Stehna s lýtky by měla svírat pravý úhel, pokud nosíte boty na podpatku, musí být zohledněn i tento faktor. Během sezení myslete na to, že chodidla mají být položena vedle sebe maximálně na šíři kyčlí. Pokud sedáváte s nohou přes nohu či s chodidly omotanými kolem židle, deformujete postavení svých kyčlí a přirozené zakřivení páteře.
Položte ruce na stůl tak, jako byste měli psát na klávesnici. Nastavte výši stolu, aby lokty svíraly s tělem opět pravý úhel. Klávesnici nastavte do lehké nakloněné roviny směrem k vašemu tělu.
A poslední doladění: posaďte se a narovnejte svou páteř, monitor počítače dejte do takové výše, abyste jej měli přímo před sebou. Tím donutíte své tělo podvědomě se narovnávat a naopak zabráníte přílišnému sklánění hlavy a deformaci krční páteře.
Odlehčete páteři!
Sezení není pro člověka přirozenou polohou, a proto i když sedíte vzorně, váha vaší vrchní poloviny je držena pouze bederním svalstvem a statická zátěž dopadá na spodní obratle a kyčle. Jak se tomuto tlaku a následné deformaci předejít? Jak odlehčit své páteři?
Během práce myslete na rovné držení těla a pravidelné dýchání do bránice. Tím si zpevňujete vnitřní centrum těla. Pro odlehčení zátěže vyzkoušejte sezení na lehce nafouknutém overballu. I miniaturní pohyb vyvolaný balancováním na overballu napomáhá přenášení váhy a snižuje dopad statické zátěže na obratle a kyčle.
Během práce se snažte alespoň co hodinu vstát, krátce se projít a protáhnout.
-
Křupinka