Obávané ztužené tuky aneb trans mastné kyseliny
Tuky s přídavkem trans neboli trans mastné kyseliny se vyrábí čistě chemickým procesem, během kterého je do rostlinného tuku přidáván vodík. Vznikne tak tuk, který je na rozdíl od rostlinných tuků tuhé konzistence – a na světě jsou ztužené tuky, které přidáváme do polev nebo které byly před 20 lety tak oblíbené na smažení. Vzpomínáte?http://reteks.ru
Proč se ztužený tuk používá?
Potravinářskými společnostmi je ztužený tuk přidáván do jídla namísto jiných tuků, protože je velice snadný pro použití, levný na výrobu a dlouho vydrží. Smažením na ztužených tucích je docíleno žádoucí chuti jídla a nezaměnitelné křupavosti. Se ztuženými tuky se nejčastěji potkáte v rychlých občerstveních – i díky němu může být jídlo tak levné a chutné. Další výhodou je, že se tento tuk nepřepaluje, a proto se nemusí ve fritézách často měnit.
Proč jsou ztužené tuky tak nebezpečné?
Ztužené tuky výrazně zvyšují v lidském těle špatný (LDL) cholesterol na úkor tělu prospěšnému cholesterolu (HDL). Požíváním ztužených tuků se výrazně zvyšuje riziko infarktu a srdečních chorob. Je také krajně nebezpečný pro osoby trpícími cukrovkou druhého typu.
Když ztužené tuky tolik škodí zdraví, proč se tedy stále ještě používají a proč jsou tak populární?
Jak bylo uvedeno výše: ztužené tuky jsou velice oblíbené díky nízkým nákladům na výrobu a díky snadnému a efektnímu použití. Do roku 1990 se nevědělo o tom, že ztužené tuky jsou pro zdraví škodlivé, až na základě rozsáhlého vědeckého výzkumu byly postupně odhalovány nežádoucí a škodlivé účinky na lidský organizmus. Použití trans mastných tuků je v České republice legální.
Která jídla obsahují ztužené tuky?
Můžete je najít v širokém spektru potravin, ale typické jsou pro smažené či předsmažené pokrmy (hranolky, koblihy atd.), také jsou přidávány do těsta – najdete je tedy v koláčích, sušenkách či oplatcích. Díky svým vlastnostem se hojně využívají jako přídavky a náhražky do čokolád, čokoládových a jiných polev.
Pokud se chcete ztuženým tukům vyhnout, důsledně sledujte etikety vybíraných výrobků. Ve složení výrobku či v jeho nutriční tabulce bývají uvedeny jako trans mastné kyseliny, trans tuky či ztužený tuk.
Je možné v přírodě najít trans mastné kyseliny?
Ano, velice malé množství je obsaženo v mase a jiných běžných potravinách, např. v hovězím, jehněčím či másle. Ať už přírodní či chemicky vyrobené trans mastné kyseliny mají stejně škodlivý vliv na lidské zdraví.
Jaké je denní přijatelné množství trans mastných kyselin?
Kardiologové a vědečtí pracovníci se obecně shodují, že podíl trans mastných kyselin by neměl být větší než 1 % z denního kalorického příjmu. Je to množství, které v potravinách, ve kterých se tyto tuky přirozeně vyskytují, nemáte za den možnost sníst.