Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Tavené sýry na nás útočí z reklam, kdejaká usměvavá kravička promlouvá k nám a dětem o tom, jak jsou tavené sýry zdravé a plné vápníku a vitaminů. Pravda nebo jen velká marketingová kampaň?

K výrobě tvrdého sýra je třeba pouze mléko, mlékařské kultury a syřidlo. Co se skrývá za taveným sýrem a jak se vlastně vyrábí?

Pravda o taveňácích

Tavený sýr, jak už napovídá jeho název, vzniká tavením klasického sýra tvrdého. Toto tavení je možné díky přítomnosti tavných solí, které se ve složení budou často skrývat pod zkratkami E450, E452 a E399. Právě jejich přítomnost umožňuje kýžený výsledný efekt: snadné mazání. Druhá stránka tavicích solí je ta, že jejich zvýšená přítomnost znesnadňuje vstřebávání právě vápníku a vitaminů. Obaly výrobků často nelžou a opravdu „taveňáky“ tolik vápníku a vitaminů obsahují, ale díky tavným solím se do těla nedostane prakticky nic. Vysoký příjem soli pak stojí za zvýšeným krevním tlakem a není vhodný ani pro dospělého, natož pro dítě.

sýr

Skvělou alternativou pro tavené sýry jsou sýry termizované typu Gervais či Lučina, ovšem je třeba vzít v potaz, že jsou vyráběny ze smetany a mají tak vyšší podíl tuků. Pro osoby, které si hlídají příjem kalorií, jsou vhodnější syrovátkové sýry typu ricotty. Všechny alternativy jsou velmi dobře roztíratelné, vyrábí se i jejich ochucené varianty. Pokud vám na vaší výživě a výživě vašich dětí opravdu záleží, chybu rozhodně neuděláte, pokud natřete na chleba i obyčejný tvaroh a posypete ho nakrájenou pažitkou.

Výsledek souboje sýrů

Tvrdý sýr je vyráběn pouze z mléka, mléčných kultur a syřidla, je tedy zdraví zcela nezávadný a je skvělým zdrojem vápníku, jehož vstřebávání usnadňuje tuk v sýru obsažený. Proto je konzumace tvrdého sýra doporučována jako přirozený zdroj vápníku především těhotným a kojícím ženám. „Roztavením“ se vápník v taveném sýru sice nevytrácí, ale díky přítomnosti solí je tělu znemožněno jeho vstřebávání.

Sdílejte se svými přáteli...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone