Trápí vás zácpa?
Zácpa čas od času potrápí každého z nás. Nejčastěji je spojována se stresem, změnou prostředí, nedostatkem pohybu či nekvalitním jídelníčkem. O zácpě lze hovořit tehdy, když dochází k vyloučení stolice méně než 3x týdně, vylučování je bolestivé a velice obtížné.Грунтовка – приготовление грунтовки
Pokud trpíte zácpou, měli byste se v prvé řadě zamyslet nad svým jídelníčkem. Příjem vlákniny by se u dospělého člověka měl pohybovat okolo 25 – 30 g/den. Pokud je vlákniny méně či více, objevuje se zácpa. Denní příjem tekutin pro dospělého jedince pak min. 1,5 – 3 litry v závislosti na prostředí a tělesné námaze.
Vlákninu najdete v ovoci, zelenině, luštěninách či celozrnném pečivu. Pokud máte potravinové omezení a nemůžete vlákninu přijmout v potravinách přirozeně, doplníte potřebnou denní dávku sušenou koncentrovanou vlákninou (např. psyllium, jablečná vláknina).
Pokud cítíte nepříjemné pocity ve střevech a nedaří se vám se vyprázdnit, jsou prvními pomocníky voda, citron či olivový olej. Doporučuje se sklenice vlažné vody s citronem a lžička olivového oleje na lačno, tedy cca 2 – 3 hodiny po jídle a alespoň 30 minut před jídlem. Pokud nedojde k vyprázdnění, zkuste vysoce minerální vody typu Vincentka, Šaratice či Zaječice nebo vypijte vlažnou slanou vodu.
Švestky jsou podle lidového léčitelství považovány jako silné projímadlo, využívají se zralé plody, a to čerstvé, sušené nebo vývaru z nich. Nejúčinnější jsou sušené, kde dochází ke koncentraci vlákniny (až 10 % hmotnosti).
Jablko patří, vzhledem k vysokému podílu vlákniny (2 % hmotnosti), mezi potraviny s projímavým účinkem. Ideální je jablko i se slupkou nastrouhat a zamíchat do jogurtu. Další možností je využít koncentrovanější formu v podobě sušené jablečné vlákniny.
TIP: V případě sušených variant nezapomeňte pořádně zapít vodou!
Dalším pomocníkem je lněné semínko. K dostání je ve zlaté či hnědé variantě, obecně je považována zlatá za účinnější. Pro dosažení požadovaného účinku je potřeba semínka pořádně rozkousat, aby uvolnila sliz, který má projímavé účinky. Bez narušení slupky projdou semínka zažívacím traktem bez narušení.
Má silné dezinfekční a protikřečové účinky na zažívací ústrojí, využívané při chronických poruch funkce střev a proti jejich parazitům. Ne nadarmo je česnek nazýván přírodním antibiotikem. Mimo blahodárné působení na střeva je také prvním pomocníkem při nachlazení, napomáhá snižovat krevní tlak či léčí mykózy. Čerstvé stroužky můžete přidávat do polévek či na chleba, lze je pojídat samostatně. Nepříjemným vedlejším efektem je silný zápach, během užívání tak dochází k vydýchávání a vypocení nepříjemně páchnoucích látek.
Doprovodnými jevy zácpy bývá pocit nafouklého břicha a nadýmání. Pro potlačení těchto jevů a uvolnění napětí lze doporučit odvar z máty peprné, fenyklu obecného, kořene zázvoru či heřmánku.
Farmaceutický průmysl nabízí celou řadu projímadel, jejich účinek je však pouze krátkodobý a užívat by se měla až v krajním případě. Hlavním nebezpečím je rychlá návykovost. Pokud jsou vaše potíže vážnějšího charakteru a došlo k neprůchodnosti střev, hrozí při tomto invazivním zásahu poškození či protržení střev. Mimo to odvodňují organismus a spolu s vodou zbavují tělo potřebných minerálů, především draslíku.
Pokud nedojde k vyloučení stolice tři a více dní, máte pocit silně nafouklého a bolestivého břicha, je řešením domácí klystýr. K výplachu tlustého střeva můžete použít čistou vlažnou vodu, slaného nálevu či bylinného čaje. Pro své desinfekční účinky lze doporučit výluh z heřmánku. U slaného nálevu nepřekračujte 3% koncentraci roztoku, silnější by mohl způsobit silné podráždění střev a narušení přirozené mikroflóry. Po klystýru je důležité doplnit příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu.
Alkohol a kofeinové nápoje tělo dehydratují, tím utlumují i činnost tlustého střeva. V případě již trvající zácpy je lépe se takovýmto nápojům vyhnout nebo navýšit příjem tekutin. Zácpu stejně tak vyvolává příliš sladká či tučná strava, takovéto potraviny většinou obsahují jen minimum vlákniny. Proto se za původce zácpy také považuje přílišná konzumace masa a sladkostí. Pozor také na kakao a výrobky s vysokým podílem kakaa .
V případě, že zácpa trvá více než týden a nepomáhá žádná z přírodních variant, neprodleně vyhledejte odbornou pomoc!
Máte nějaký vlastní zaručený recept na zácpu?